Genellikle Kırma Eleme Tesisleri yatırımcılar tarafından basit prosesler olarak algılandığı için otomasyona gerek duyulmadan çalıştırılabilecek tesisler gibi düşünülür. Ancak çok büyük yatırım maliyeti gerektiren bu tesislerin sadece manuel çalışma şekli ile kontrol edilmesi gözü kapalı araba kullanmaya benzer. Oysaki oldukça geniş bir alana yerleşimi yapılan bu tesislerin düşük maliyetli bir PLC gözetiminde otomatik olarak çalıştırılması gerekliliği kaçınılmazdır. 

                Kırma elme tesisi otomasyonumuz kullanıcı isteğine göre, PLC’den tam bağımsız manuel çalışma, dokunmatik operatör panel üzerinden girilen parametrelerle yarı otomatik çalışma veya SUNCRASH Ver 3.1 programı ile SCADA ve PLC üzerinden tam otomatik çalışma şekli olarak  tasarlanmıştır. Sistem Kırıcı, Konveyör, Elek, Besleyici gibi motorların yolverme cihazlarını oluşturan MCC Pano ve buna bağlı olarak Kumanda, Mimik Panel ve Göstergeler üzerinden izleme olanağı sağlayan Piyano tipi PLC Panosundan oluşmaktadır. 

                 Dokunmatik Panel üzerinde program özelliklerinde görülen ekranlar üzerinden ilgili alt ekranlara geçilerek çalışma sırası, başlangıçta gecikme zamanı, duruşta gecikme zamanı gibi parametre ayarları, switch ayarları, kapasite seçim ayarları, sisteme ait ölçüm değerleri, alarmlar v.b bilgilerin izlenmesi gibi işlemler gerçekleştirilir. 

                 Panel üzerinde yetkisiz kişiler tarafından değiştirilmesi sakıncalı olan parametrelerin ekranları şifre sistemi ile korunmaktadır.